BigCichlids

HERICHTHYS CARPINTIS - DIAMANŤÁK - Escondido

Goto down

HERICHTHYS CARPINTIS - DIAMANŤÁK - Escondido Empty HERICHTHYS CARPINTIS - DIAMANŤÁK - Escondido

Odoslať  MEPHISTOCICHLIDS za Ne august 19 2012, 10:47

CICHLIDA MODROŠKVRNNÁ - HERICHTHYS CARPINTIS - Escondido - DIAMANŤÁK.

Diamanťák ? Takto veľmi výstižne pomenovala carpintisa moja manželka a viac menej niet k tomu čo dodať.
Escondido , toto pomenovanie má od domorodcov v Mexicu.
Ryby sú to statné , dorastajú až 30cm a pôvodom sú z Texasu a Mexica . Je to riečny druh velmi odolný a odborná literatúra uvádza , že mu na prežitie stačí teplota od 14 -25°C . Carpintis je cichlida mimoriadne čulá , teritoriálna a v období neresu silne agresívna. Nedoporučujem ich chovať v nádržiach pod 500l , pretože v malých priestoroch sa z nich stávajú doslova tyrani ostatnej osádky . Naopak v priestraných nádržiach sú to milé kľudné ryby , u ktorých je špecifické mierne vpadnuté brucho . Ich krásne trblietavé do modra sfarbené telo je prototypom tvaru tela celej čelade cichlidae - vrubozobcovité .

Chov :
Voda - stredne tvrdá až tvrdá , vyžadujú častú výmenu vody inak trpia rôznymi nemocami ako napr. vredy v oblasti prstných plutiev. Teplota 15 -25°C .Krmivo všetky druhy určené väčším cichlidám ,ovsené vločky šalát ,špenát. Ideálna je priestranná čo možno najväčšia nádrž s množstvom prekážok , kamene , korene , keramika a pod.

Odchov :
Celkom ľahký , ryby sa vytierajú na pevný podklad , kamene, korene keramika. Rastú velmi rýchlo a sú stále hladné. Ryby sú to ohromne plodné a dobrý zohraný pár dokáže produkovať mladé každý štvrťrok , bez újmy na zdraví.

V súčastnej komerčnej dobe bola vyšlachtená aj forma zvaná RED TEXAS , ryby sú to mimoriadne pekné avšak ceny sa šplhajú aj na niekolko stovák eur.

Záverom by som chcel iba pododktúť , druh nieje vhodný začínajúcim akvaristom a tak isto nie vhodný do nádrží pod 500l s dĺžkou pod 180 cm .

Modrý diamanťák sa za všetky peripetie chovu odvďačí chovatelovi svojim veľmi zujímavým vyfarbením a majestátnym správaním.
Viva Escondido .

[You must be registered and logged in to see this image.]
MEPHISTOCICHLIDS
MEPHISTOCICHLIDS
Admin

Počet príspevkov : 667
Join date : 03.08.2012
Age : 45
Bydlisko : Sebedražie

http://bigcichlids.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.