BigCichlids

PARATHERAPS A VIEJA

Goto down

PARATHERAPS A VIEJA Empty PARATHERAPS A VIEJA

Odoslať  MEPHISTOCICHLIDS za Ne august 19 2012, 10:39

ROD  PARATHERAPS A VIEJA .


PARATHERAPS :


bifasciatus
breidohri
fenestratus
guttulatus
hartwegi
melanurus
sp. 'coatzacoalcos'
synspilus
zonatusVIEJA :


argentea
heterospila
maculicauda
regani
ufermanni

Osobne by som obidva menované rody zaradil do jednej skupiny a do jednoho rodu .Páni ichtyológovia majú však iný názor a ja ho rešpektujem.

Jedná sa o rody majestátnych , vysokotelých rýb , žijúcich na území strednej ameriky.
Zástupcovia obidvoch rodov dorastajú značným rozmerom , veď maculicauda a argentea presahujú dĺžku 40cm . Druhy patria medzi farebne najzaujímavejšie cichlidy chované akvaristami. Sú to ryby vysoko inteligentné ,teritoriálne , hierarchické a so silne vyvinutým rodičovským pudom .Jedná sa o temperamentné , veľmi plodné a mimoriadne odolné ryby . Nedoporučujem ich chov začínajúcim akvaristom .

Chov :
Voda stredne tvrdá až tvrdá
teplota 24 - 28°C

Nádrž : ryby vyžadujú nádrž priestrannú min 1000l objemu. Vysypanú štrkom a osadenú koreňmi , kameňmi a rastlinami výlučne umelého pôvodu.Nakolko sa jedná o ryby velkých rozmerov tak doporučujem všetko v nádrži stabilne ukotvené nakolko dokážu premiestniť aj značne velké kamene a korene.
Mimo obdobia neresu sú to ryby spoločenské , avšak počas neresu sa stávajú silne teritoriálne a prípadných votrelcov tvrdo atakujú. Jednotlivé druhy aj rody môžeme chovať spolu , je však potrebné dávať pozor aby ryby nevytvárali medzidruhové páry a tým pádom nedochádzalo k degenerácii daných druhov.
Ryby môžeme kŕmiť všetkými dostupnými krmivami granulovitého tvaru , vrátane granúl trouvit . Nesmieme však zabúdať na rastlinú zložku ako napr. ovsené vločky ,šalát ,špenát .Dospelým rybám podávame granule s vyšším obsahom rastlinnej zložky a vhodné sú granule pre koi kapre .


Odchov :
Voda 26-28°C
dobrá filtrácia.

V zásade jednoduchý , ryby sa vytierajú na pevný podklad napr. kamene , korene aj na sklo.
Dospelé samice môžu položiť až niekolko tisíc lepkavých ikier a rodičia sa o ikry a aj nasledujúci poter vzorne starajú . Pri ovievaní ikier sa striedajú a od rozplávaného poteru bezkompromisne vyženú iné ryby .V tomto období dokážu zahnať aj omnoho väčšie a silnejšie ryby .Mladé rybky sú mimoriadne žravé a ohromne rýchlo rastú . Poter maculicaudy patrí k najväčším medzi cichlidami .


Osobne považujem menované rody za jedny z najkrajších a najzaujímavejších veľkých cichlíd.
Chovám 8 z menovaných druhov a už navždy ostanú súčasťov mojich nádrží.

Veď VIEJA pôvodne z latiny VIGEO zamená niečo ako BYŤ PLNÝ ŽIVOTA.

VIDEO

1200 L - KINGDOM OF THE VIEJAMACULICAUDABIFASCIATASYNSPILAMELANURUS[You must be registered and logged in to see this image.]
MEPHISTOCICHLIDS
MEPHISTOCICHLIDS
Admin

Počet príspevkov : 667
Join date : 03.08.2012
Age : 45
Bydlisko : Sebedražie

http://bigcichlids.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.