BigCichlids


Join the forum, it's quick and easy

BigCichlids
BigCichlids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ozonizátor UV & Ozone

Goto down

Ozonizátor UV & Ozone Empty Ozonizátor UV & Ozone

Odoslať  MEPHISTOCICHLIDS Ne september 09 2012, 10:12

Osonizátor - je profesionálne zariadenie, vyrábajúce ozón - teda trojmocný kyslík. Ozón je ďalej v zmiešavači zmiešaný s vodou a následne takto upravená voda prechádza integrovanou UV-lampou. Zariadenie potom štiepi O3 na O2, čím sa voda nasýti kyslíkom
ozonizér obsahuje špeciálnu 75W lampu, ktorá súčasne generuje 600mg/h ozónu a 25,000 mikrowattov UV-C žiarenia. Ozonisér zvládne maximálny prietok 20m3/hod a tlak 1 Bar.
lampa ozonizéra má 100% účinnosť UV-C žiarenia po dobu 9.000 hodín a Ozónu po dobu 4.000 hodín. Raz ročne je preto potrebné vymeniť náhradnú žiarivku.
ozon pôsobí vo vode ako dezinfekcia, ničí choroboplodné zárodky, kvasinky a baktérie. Ozonisátor produkuje ozón trvalo, preto sú jazierková voda a ryby v nej chránené nie jednorazovo, ale dlhodobo!
účinnosť ozónu je už dlho známa, ale až teraz sa na trhu objavilo cenovo dostupné zariadenie, technicky prispôsobené na použitie v bežných záhradných jazierkach
ozón zabíja baktérie a vírusy, udržuje vodu čistú a zdravú, odstraňuje žlé substancie (zákal)
zariadenie oxiduje toxické nitrity, redukuje rozkladné procesy, zvyšuje okysličenie vody a účinnosť biologickej filtrácie

rozmer zariadenia: 110x40x15 cm

Ozón

Čo je ozón?

Ozón je forma kyslíka, ktorý má 3 atómy na molekulu miesto dvoch atómov ktoré má kyslík. Rýchlo sa rozpadá a mení sa na bežný kyslík. Bol objavený v roku 1840 Christian Friedrich Schonbeinom. Bezpochýb, vedecky dokázané, ozón je najefektívnejší prírodný baktericid a viricid zo všetkých dezinfekčných látok.



Dodaním energie molekulám kyslíka napr. elektrickým výbojom dochádza k vzniku molekúl ozónu.
Tieto molekuly majú silné oxidačné a baktericidné účinky, čo sa v praxi využíva na oxidáciu nečistôt vo vode, ničenie baktérii, plesní a zápachu vo vode
Princíp reakcie:
Ozón reaguje s látkou za vzniku molekuly kyslíka a radikálu kyslíka ktorý sa hneď naviaže na danú látku, čím ju zoxiduje resp. úplne destruuje. Výsledkom je čistá okysličená voda

Ako sa ozón vyrába?

Existujú v podstate dva základné spôsoby výroby ozónu: ultrafialový a korónový výboj. Väčšina prístrojov používa korónový výboj simulujúci záblesk v jadre. Prístroje používajúce ultrafialový systém boli v minulosti nevýkonné, drahé na prevádzku, nespoľahlivé a veľmi nákladné na servis v porovnaní s korónovým výbojom. V súčasnosti technológia UV dosť pokročila a stáva sa schodnou alternatívou systému s korónovým výbojom.

Ako sa ozón používa?

Ozón je v súčasnosti známy ako jedna z najsilnejších dezinfekcií a oxidantov. Zabíja mikróby ako E.coli, Listeria, Salmonella, Giardia a Cryptosporidium oveľa efektívnejšie ako konvenčné dezinfekcie (napríklad chlór). V skutočnosti ozón zabíja baktérie E.coli viac ako 3.000 krát rýchlejšie ako chlór. Ozón preniká do materiálov, kde normálny vzduch prúdi minimálne, alebo vôbec. Keď sa nadbytočný atóm kyslíka oddelí z molekuly ozónu, stanú sa dve veci: dezinfekcia a oxydácia. Tento atóm ako dezinfektant rýchlo zabíja baktérie, plesne, a zápach ked s nimi príde do kontaktu a zanecháva za sebou len kyslík.

Je ozón bezpečný?

Ano, ale ako všetko s mierou. Ozón vo veľmi vysokej koncentrácii môže dráždiť sliznicu a respiračný systém. Každý typ Ozon generatora produkuje bezpečné a kontrolované množstvo ozónu pre daný objem.

Aká je správna hladina ozónu?

Správna úroven ozónu je, keď všetok generovaný ozón je spotrebovaný pri jeho použití. Avšak je ťažké to dosiahnuť kvôli meniacemu sa prostrediu. Spočiatku výstup generátora je nastavený vysoko aby sme sa zbavili problému so zápachom či baktériami tak rýchlo ako je to možné. Pokiaľ je generátor nastavený na vyššiu hladinu ozónu, než sa stihne spotrebovať, môžeme ozón cítiť vo vzduchu, čo nie je dobré. Samozrejme pri použití v jazierkach je situácia iná, nakoľko ozón prichádza do styku s tečúcou vodou, čím sa rýchlo mení na kyslík.

Ako stanoviť množstvo ozónu?

Hladinu ozónu vo vode je možné jednoducho merať na to určenými prístrojmi, ako napríklad ORP metrom z našej ponuky. Odporúčaná dávka ozónu je 0,4 miligramov na 4.500 litrov vody Ozón je možné merať v milliVoltoch – čím viac ozónu vo vode, tým vyššia hodnota v mV. Nižšie uvádzame odporúčané hodnoty pre ilustráciu:
0-150 mV ... bez praktického využitia
150-250 mV ... biotopy, jazierka
250-350 mV ... kúpacie jazierka
400-475 mV ... bazény
450-600 mV ... vírivky
600 mV ... dezinfikovaná vody
800 mV ... sterilizovaná voda

Akú životnosť má ozón?

Životnosť ozónu vo vode je pozoruhodne krátka – uvádzame príklad rozkladu vo vode pri pH 7 v závislosti od teploty:
15 stupnov . . . 30 minút
20 stupnov . . . 20 minút
25 stupnov . . . 15 minút
30 stupnov . . . 12 minút

V čom je ozón odlišný od chlóru?

Rozdiel je v množstve potrebnom na vyčistenie vody, ozón nezanecháva zápach ani sfarbenie. Nedráždi pokožku a neničí zariadenia. Ozón čistí vodu a vzduch veľmi rýchlo a efektívne – 3.000 krát rýchlejšie ako chlór. Pri použití ozón generátora nemusíte kupovať náplne či chemikálie – vystačí si s bežným vzduchom. Naproti tomu chlór zanecháva vo vode chemické látky nazývané ester kyseliny hypochlorovej a ďalšie soli.

Ak ozón zabíja baktérie, nezničí baktérie v systéme?

Ano, no pôsobí len blahodarne! Patogénne baktérie zabíja nepretržite tak ako prechádzajú ozón reaktorom, avšak Vaše nitrifikačné baktérie žijú na filtračných médiách a nekolujú voľne vo vode. Samozrejme voĺne plávajúce nitrifikaćné baktérie budú zlikvidované. Avšak dokázaný fakt je, že užitočné nitrifikačné filtračné baktérie majú relatívne krátku životnosť, ale množia sa geometrickým radom v ideálnych podmienkach. Vedecké výskumy dokázali (Hueckstedt 1960) že kolónie nitrifkačných baktérií sa množia rýchlejšie v ozonizovaných systémoch než v bežných filtračných systémoch. Je všeobecne známe, že nitrifikačné baktérie potrebujú na reprodukciu a svoju činnosť kyslík – a ten je výsledkom styku ozónu s vodou. Väčšina patogénnych baktérií sú anaeróbne (žijú pri nulovej koncentrácii kyslíka) a v ozonizovaných systémoch tak nemajú šancu prosperovať. Takže kontrolovaná hladina ozónu v jazierku je významným benefitom pre priateľské baktérie, ale je definitívnym nepriateľom patogénov.

Ak ozón zabíja baktérie, ničí aj riasy?

Ozón spôsobuje, že povrch baktérií a spórov rias je viac náchylný na oxidáciu – ich bunky sa ničia alebo narušia. Preto sa nemnožia tak efektívne a ich množstvo postupne klesá .


[You must be registered and logged in to see this image.]
MEPHISTOCICHLIDS
MEPHISTOCICHLIDS
Admin

Počet príspevkov : 667
Join date : 03.08.2012
Age : 49
Bydlisko : Sebedražie

https://bigcichlids.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.